تحصیل در انگلستان
تحصیل در انگلیس
چرا تحصیل در انگلستان

تحصیل در رشته های پزشکی صرفا منتهی به یک حرفه یا شغل نمی شود، بلکه پزشکی یک سبک زندگی نیز است. یک پزشک موفق از مهارت های بسیاری برخوردار است، دانش زیادی دارد، در خدمت به انسان ها فعال است و وجود او برای سلامت و رشد جامعه ضروری است. ورود به دانشگاه پزشکی یک مقوله است و تحصیل موفق و توام با رضایت در دانشکده پزشکی مقوله ای دیگر است. دانش آموزان علاوه بر عشق و علاقه  به رشته پزشکی، باید شرایط و آمادگی لازم را برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی داشته باشند تا بتوانند به عنوان پزشکی موفق و لایق از دانشگاه فارغ التحصیل شوند. دانش آموز علاقمند به رشته های پزشکی باید از نظر علمی، روانی، اخلاقی و حتی جسمانی خود را در بهترین شکل برای این رشته آماده کند. در ایران هرچند مدارس خوب بسیار است، اما متاسفانه برای تربیت دانش آموزان نه تنها به جنبه های مثبت کمتر می پردازند، بلکه جوانان علاقه مند به گروه پزشکی را صرفا با فشارها و روش های غیرعلمی فقط برای گذر از سد غول پیکر کنکور آماده می کنند، که البته در اغلب موارد به نتیجه هم نمی رسد و گاه آسیب های زیادی هم برای دانش آموزان باقی می ماند. کسانی هم که از سد کنکور عبور می کنند، ضرورتا واجد شرایط لازم برای تحصیل پزشکی نمی باشند. از این رو دغدغه اصلی والدین و دانش آموزان باید کسب کلیه شرایط لازم برای پذیرش و تحصیل موفق در رشته های گروه پزشکی است.

کشور انگلستان دارای نظام آموزشی یکپارچه و منظمی است. دانشگاه های کشور انگلستان براساس رتبه بندی های بین المللی جایگاه بسیار بالایی دارند. براساس رتبه بندی کیو اس – QS درخصوص برترین دانشگاه‌های اروپا و جهان، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج در کشور انگلستان رده‌ اول و دوم دانشگاه های معتبر اروپا بویژه در رشته های علوم پزشکی را دارا هستند. براساس آمارهای بین المللی کشور انگلستان بعد از کشور آمریکا بهترین کشور و مقصد جهت ادامه تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی و تمامی رشته‌ های دانشگاهی است. سالانه نزدیک به ۴۵۰ هزار نفر جهت تحصیل در انگلستان به این کشور سفر می کنند. در بین ایرانیان نیز کشور انگلستان جزء ۵ کشور پرطرفدار جهت تحصیل و زندگی در خارج از کشور است.

دانشگاه های پزشکی انگلستان

موسسه کیو اس یک مجموعه جهت رتبه بندی موسسات آموزشی و دانشگاه های سراسر جهان براساس ۵۰ شاخص مختلف است که این امکان را به دانشجویان می دهد تا نگاه کامل و جامعی از کیفیت دانشگاه های مورد هدف خود داشته باشند. این سیستم به منظور انعکاس دقیق رسالت آموزشی، علمی و رفاهی (غیر آموزشی) دانشگاه ها و نیاز دانشجویان طراحی شده است. از بین ۵۰۰ دانشگاه جهان که در رده بندی دانشکده های پزشکی در موسسه QS مشخص شده اند، بسیاری از آنها در قاره اروپا یافت می شوند. در این بین کشور انگلستان با مجموع ۳۹ دانشگاه برتر پیشتاز کشورهای اروپایی در حوزه علوم پزشکی است. دانشگاه‌ های انگلستان در رده‌ بندی جهانی کیو‌اس (QS) در سال ۲۰۲۰، موفقیت ‌های مهمی کسب کرده اند. ۴ مقام برتر در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ مربوط به کشور انگلستان است. دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه یو سی ال و دانشگاه امپریال کالج لندن به ترتیب رتبه ‌های چهارم، هفتم، هشتم و نهم جهان را در سال ۲۰۲۰ کسب کرده اند.

دانشگاه های پزشکی معتبر انگلستان

سه دانشگاه انگلستان در ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی سال ۲۰۲۰ حضور دارند که دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج هر دو در شاخص های دانشگاهی و آموزشی بالاترین امتیازات را کسب کرده اند. دانشگاه آکسفورد که در منطقه آکسفورد شایر انگلستان واقع است قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می آید که شامل ۳۸ دانشکده در ۴ حوزه علوم پزشکی، علوم انسانی، علوم پایه و علوم اجتماعی است. دانشگاه آکسفورد انگلستان بهترین دانشگاه پزشکی اروپا است. در جایگاه جهانی نیز این دانشگاه بعد از دانشگاه هاروارد آمریکا در جایگاه دوم قرار دارد.

بعد از دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج رتبه دوم بهترین دانشگاه های اروپا در رشته پزشکی و رتبه سوم دانشگاه های جهان در رشته پزشکی را به خود اختصاص داده است. دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج و در کنار “رود کم” واقع شده است. این دانشگاه سومین دانشگاه قدیمی جهان به شمار می آید. دانشگاه UCL انگلستان (دانشگاه کالج لندن) یکی از موسسات تحقیقاتی پیشرو در جهان است و در حال حاضر این دانشگاه رتبه چهارم بهترین دانشگاه های اروپا در زمینه رشته پزشکی را به خود اختصاص داده است. کالج امپریال لندن (رتبه ۱۲ جهانی و ۵ در رشته پزشکی در اروپا)، کینگز کالج لندن (رتبه ۲۰ جهانی و ۶ در رشته پزشکی در اروپا)، دانشگاه ادینبرگ ( رتبه ۲۲ جهانی و ۷ در رشته پزشکی در اروپا) و دانشکده بهداشت و درمان تروپیکال لندن (رتبه ۲۷ جهانی و ۸ در رشته پزشکی در اروپا) در جایگاه های دیگر بهترین دانشگاه های پزشکی کشور انگلستان قرار دارند. از این رو کشور انگلستان از کشورهای پرمخاطب جهت تحصیل پزشکی در اروپا است. بهترین دانشگاه های انگلستان در ادامه آورده شده است.

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه امپریال کالج لندن
 • دانشگاه UCL
 • دانشگاه علوم اقتصادی و سیاسی لندن
 • دانشگاه ادینبور
 • دانشگاه کینگز کالج لندن
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه وارویک
 • دانشگاه گلاسکو
 • دانشگاه شفیلد
 • دانشگاه دورهام
 • دانشگاه بیرمنگام
 • دانشگاه ساوتهمتون
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه کوئین مری لندن
 • دانشگاه اکستر
 • دانشگاه لنکستر
 • دانشگاه ناتینگهام
پذیرش تحصیلی در انگلستان

متقاضیان تحصیل در انگلیس ابتدا باید از یکی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی انگلستان پذیرش تحصیلی دریافت کنند و سپس اقدام به اخذ ویزا نمایند. برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان، داشتن تمکن مالی مناسب  مورد نیاز است که متقاضیان باید آن را به سفارت ارائه دهند. برای اخد پذیرش تحصیل در انگلیس برای مقطع کارشناسی متقاضیان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. البته در رشته‌ های علوم پزشکی پذیرش به افرادی با حداکثر ۲۳ سال سن نیز اعطا می‌شود. گفتن این نکته ضروری است که در روند اخذ ویزای تحصیل در انگلیس، داشتن سن مناسب می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد. به بیان دیگر هر چه سن متقاضیان برای رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی مد نظر در انگلستان ایده‌آل تر باشد، شانس اخذ ویزای تحصیلی نیز بالاتر خواهد رفت.

تحصیل کارشناسی در انگلستان

برای تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی باید دست کم ۱۸ سال سن داشت و مدرک معتبر دوره پیش‌ دانشگاهی ارائه نمود. سطح زبان برای اخذ پذیرش تحصیلی انگلیس در این مقطع بطور میانگین نمره آیلتس ۶ خواهد بود و متقاضی باید بتواند تمکن مالی خود برای تامین هزینه ‌های زندگی و تحصیل در انگلیس را اثبات نماید. البته در بسیاری از دانشگاه‌ ها و کالج‌ های انگلستان دوره‌ های آموزش زبان دایر می‌شود که متقاضیان می ‌توانند پیش از آغاز دوره تحصیلی با شرکت در این دوره‌ ها نمره لازم برای اخذ پذیرش رشته مدنظر در مقطع کارشناسی تحصیل در انگلیس را بدست بیاورند.

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد در اغلب موارد محدودیت سنی ندارد اما علاوه بر مدرک معتبر مقطع کارشناسی یا لیسانس، متقاضی باید دارای مدرک زبان انگلیسی از جمله نمره ۶ آیلتس و یا معادل تافل آن داشته باشد. متقاضیان علاوه بر مدرک زبان باید رزومه تحصیلی و کاری قوی، توصیه نامه تحصیلی  (Recommendation letter) و انگیزه نامه (Motivation Letter)  نیز ارائه دهند.

شرایط کار و تحصیل در انگلستان

بر اساس قوانین کشور انگلیس هر دانشجوی تمام وقت بین‌المللی (خارج از اتحادیه اروپا) محصل در این کشور می‌تواند با ویزای تحصیلی تا ۲۰ ساعت در هفته کار کند. البته اکثر دانشگاه‌ های انگلستان به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد توصیه می‌کنند با هدف تمرکز هرچه بیشتر بر تحصیل بیش از ۶ ساعت در هفته کار نکنند.

خدمات ویژه گروه آریا ویزابرای ایرانیان علاقه مند به تحصیل در انگلستان

 • مشاوره تحصیلی و شغلی (معرفی دانشگاه ها و هزینه های تحصیل و زندگی)
 • اخذ پذیرش از کالج بین المللی اویسینا و کمک به اخذ ویزای تحصیلی کالج
 • کمک به اقامت در شهر بوداپست (اجاره خوابگاه و یا آپارتمان) و خرید بیمه
 • کمک به انتقال شهریه دوره آموزشی و سفر به مجارستان و شهر بوداپست
 • برنامه ریزی جهت ملاقات والدین با دانشجویان بویژه در ایام نوروز در کالج
 • کمک به برنامه ریزی درسی و مشاوره جهت موفقیت در آموزش و تحصیل
تحصیل در انگلستان

دریافت کتابچه اطلاعات کامل تحصیل پزشکی در اروپا

مشاوران ما در اسرع وقت جهت راهنمایی با شما تماس خواهند گرفت

جهت دریافت کتابچه اطلاعات کامل تحصیل پزشکی در اروپا و اطلاع از هزینه های تحصیل در انگلستان فرم مقابل را پر کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .