پزشکی اروپا
تحصیل پزشکی در اروپا

رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و رشته های پیراپزشکی از جمله پرمخاطبترین رشته های دانشگاهی در ایران و حتی خارج از ایران هستند. بازارکار مناسب، رسیدن به جایگاه اجتماعی بالا، رشد مالی و درآمد عالی، آینده خوب و … از دلایل محبوبیت این رشته ها در ایران متناسب با شرایط داخلی است.

در برخی از خانواده های ایرانی پدر یا مادر یا هر دو پزشک، دندانپزشک یا داروساز هستند. این خود عاملی است که فرزندان هم علاقمند به این رشته ها شوند و در دانش آموزان این خانواده ها نگاه مثبتی نسبت به این رشته ها ایجاد می شود. اما در قالب موارد دیگر در کشور ما، تصمیم جوانان یا والدین ایشان برای تحصیل در گروه علوم پزشکی بدون شناخت لازم است.

نکته مهم این است که متقاضیان باید تمام شرایط لازم برای تحصیل در این رشته ها را کسب کنند. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی درک و شناخت کافی از این رشته ها ندارند، نمی دانند که در دوران تحصیل چه خواهند کرد، چگونه باید تحصیل کنند و بعد از اتمام تحصیل، وظایفشان چه خواهد بود. پس علاقه مندی باید همراه با آگاهی کافی نسب به خود، ویژگی های روحی و شخصیتی و شناخت کامل رشته تحصیلی باشد.

دغدغه تحصیل پزشکی در ایران

تحصیل در رشته های پزشکی صرفا منتهی به یک حرفه یا شغل نمی شود، بلکه پزشکی یک سبک زندگی نیز است. یک پزشک موفق از مهارت های بسیاری برخوردار است، دانش زیادی دارد، در خدمت به انسان ها فعال است و وجود او برای سلامت و رشد جامعه ضروری است. ورود به دانشگاه پزشکی یک مقوله است و تحصیل موفق و توام با رضایت در دانشکده پزشکی مقوله ای دیگر است. دانش آموزان علاوه بر عشق و علاقه  به رشته پزشکی، باید شرایط و آمادگی لازم را برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی داشته باشند تا بتوانند به عنوان پزشکی موفق و لایق از دانشگاه فارغ التحصیل شوند. دانش آموز علاقمند به رشته های پزشکی باید از نظر علمی، روانی، اخلاقی و حتی جسمانی خود را در بهترین شکل برای این رشته آماده کند. در ایران هرچند مدارس خوب بسیار است، اما متاسفانه برای تربیت دانش آموزان نه تنها به جنبه های مثبت کمتر می پردازند، بلکه جوانان علاقه مند به گروه پزشکی را صرفا با فشارها و روش های غیرعلمی فقط برای گذر از سد غول پیکر کنکور آماده می کنند، که البته در اغلب موارد به نتیجه هم نمی رسد و گاه آسیب های زیادی هم برای دانش آموزان باقی می ماند. کسانی هم که از سد کنکور عبور می کنند، ضرورتا واجد شرایط لازم برای تحصیل پزشکی نمی باشند. از این رو دغدغه اصلی والدین و دانش آموزان باید کسب کلیه شرایط لازم برای پذیرش و تحصیل موفق در رشته های گروه پزشکی است.

مشکلات کنکور تجربی در ایران

در ایران پذیرش رشته های پزشکی از طریق کنکور سراسری است. به طور معمول سالانه حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار نفر در کنکور تجربی شرکت می کنند تا در رقابت برای پذیرش در رشته های مختلف بویژه در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های دولتی و آزاد پذیرفته شوند. مجموع پذیرش سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در این دانشگاه ها سالانه حدود ۳۰۰۰ نفر است. با توجه به استقبال ایرانیان از این رشته ها به دلیل بازار کار مناسب در کشور، طبیعتا بسیاری از متقاضیان رشته تجربی موفق به کسب کرسی دانشگاه در این رشته ها نمی شوند. تنوع محتوای درسی و کتب کمک آموزشی، پیچیدگی سوالات کنکور و تفاوت با نوع محتوای آموزشی در مدرسه، عدم تخصصی بودن سوالات کنکور متناسب با نوع رشته تحصیلی، نوع برگزاری کنکور و پذیرش دانشگاه (یک بار در سال و در یک تاریخ مشخص) و … از عوامل ایجاد استرس های فراوان در مسیر آموزش و کنکور است که منجر به عدم موفقیت تعداد زیادی از مخاطبان در کنکور سراسری می شود. از این رو است که تحصیل در اروپا بویژه تحصیل پزشکی در اروپا رو به افزایش است و سالانه تعداد زیادی از ایرانیان برای تحصیل راهی اروپا می شوند.

شرایط پذیرش رشته پزشکی در اروپا

تحصیل در اروپا بویژه تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا در کشورهای مختلف شرایط خاص خود را دارد. زبان کشور مقصد، رتبه دانشگاه مقصد، شرایط ورودی به رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های مقصد، شهریه های دانشگاهی و هزینه های زندگی از مهمترین مسائلی است که دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا باید به آن ها توجه داشته باشند. امکانات آموزشی و رفاهی مناسب، شرایط پیچیده و استرس زای کنکور سراسری، مدرک دانشگاهی معتبر و کسب تجربه زندگی در اروپا از دلایل اصلی سوق مخاطبان ایرانی جهت تحصیل در اروپاست.

اولین مرحله جهت تحصیل پزشکی در اروپا، کسب اطلاعات لازم جهت ورود به دانشگاه ها است. اکثر دانشگاه های معتبر اروپایی جهت پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی آزمون ورودی برگزار می کنند. آزمون ورودی دانشگاه های اروپا اکثرا شامل دروس تخصصی از جمله زیست شناسی، شیمی و زبان پزشکی است. این دروس در اکثر دانشگاه ها مشترک هستند و هر دانشگاه برحسب قوانین و مقررات خود دروس دیگری را از جمله فیزیک، ریاضی، هوش و منطق وارد این آزمون می کند. آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا، از اهمیت ویژه ای برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا برخوردار است. این آزمون معمولا شامل دو بخش کتبی و بخش شفاهی به صورت مصاحبه می باشد. این آزمون ها به طور معمولا در محل خود دانشگاه و معمولا در چند تاریخ برگزار می شود و شانس قبولی و پذیرش را برای متقاضیان امکان پذیر می کند.

بهترین راه پذیرش در پزشکی

متقاضیان ایرانی جهت قبولی در دانشگاه های پزشکی اروپا باید از آزمون ورودی دانشگاه ها عبور کنند. جهت آمادگی بالا برای شرکت در این آزمون ها و موفقیت در آن، کالج های مختلفی در اروپا مشغول فعالیت هستند تا با ارائه آموزش و مشاوره تخصصی، متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا، تحصیل داروسازی در اروپا را هم برای آزمون کتبی و هم آزمون مصاحبه به آمادگی کامل برساند.

کالج بین المللی اویسینا به عنوان تخصصی ترین کالج پزشکی اروپا در شهر بوداپست مجارستان با مدیریت دکتر شاهرخ میرزاحسینی سال های سال است که مشغول فعالیت است. این کالج با بهره مندی از اساتید و مشاوران متخصص و مجرب و ارائه کتاب های آموزشی مناسب و ارائه امکانات رفاهی ویژه از جمله تغذیه، اسکان، بیمه و …، متقاضیان ایرانی را برای آزمون های ورودی پزشکی اروپا آماده می نمایند. کالج بین المللی اویسینا که به عنوان کالج پزشکی شناخته می شود، دوره MFP را برگزار می کند که یک دوره تخصصی برای آزمون های ورودی پزشکی اروپا است. این دوره در طول دو ترم تحصیلی برگزار می شود و دانشجویان را هم برای آزمون کتبی و هم آزمون مصاحبه آماده می کند. همچنین دوره IMAT نیز جهت قبولی در رشته های علوم پزشکی در کشور ایتالیا نیز در کالج اویسینا برگزار می شود. سالانه بیش از ۹۵ درصد از دانشپذیران کالج بین المللی اویسینا در دانشگاه های پزشکی اروپا پذیرفته می شوند. دانشجویان کالج بین المللی اویسینا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه علاوه بر کشور ایران در کشورهایی مانند مجارستان، چک، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، سوئد، فرانسه، آمریکا، کانادا و … مشغول به فعالیت می شوند.

ویژگی های کالج اویسینا

کالج اویسینا خانه دانشجویان ایرانی است. کالج بین المللی اویسینا یک چتر حمایتی برای فرزندان ایران زمین آماده کرده است. اویسینا در واقع یک پل ساخته که گذر دانشجویان از این پل می تواند به موفقیت آن ها ختم شود. علاوه بر این که درس های گروه پزشکی مانند زیست شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک، آناتومی، شیمی، مدیکال ترمینولوژی و دروس دیگر به صورت مدون تدریس می شوند، کالج در حمایت های دیگر از دانشجویان خود نقش مهمی را ایفا می کند. تقریبا تمام کتاب های درسی توسط اساتید خود کالج تهیه و تالیف شده که مناسب نیاز دانشجویان ایرانی کالج است. این کتاب ها حتی توسط دانشجویان دیگر کالج ها هم استفاده می شوند. کمک به ورود به دانشگاه و همینطور آماده سازی دانشجویان برای آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا از ویژگی های بسیار مثبت و منحصر به فرد کالج اویسینا است.

از ویژگی های منحصر بفرد کالج اویسینا، ارتباطات و همکاری شبکه ای گسترده و طولانی مدت با مراکز آموزشی، پیش دانشگاهی ها، کالج ها و دانشگاهای پزشکی اروپا بصورت حرفه ای و شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف دانشجویان ایرانی و انتظارات والدین آنها در رشته پزشکی است. از جمله خدمات رفاهی ویژه دانشجویان کالج، رستوران ویژه با غذای ایرانی و فرنگی، خدمات اسکان موقت و دائم یک ساله، خدمات بیمه ای، سلامت، درمان، بهداشت و واکسیناسیون، اردوهای تفریحی و ورزشی همراه با اردوهای علمی دانشگاهی و امکاناتی همچون کتابخانه، سالن مطالعه و دسترسی کامل به اینترنت است.

نکات قبل از ورود به کالج پزشکی

متقاضیان علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا قبل از ورود به کالج های اروپا باید حداقل از نظر زبان انگلیسی خود را کاملا آماده کند. به غیر از آلمان و اتریش که کالج به زبان آلمانی است، در دیگر کشورها کالج ها به زبان انگلیسی دوره های آموزشی خود را برگزار می کنند. همینطور متقاضیان باید اطلاعات لازم در مورد مواد درسی، نحوه زندگی و دیگر موارد قانونی و مالی را کسب کنند. در دوره تحصیل در کالج دانشجو باید به دقت برنامه درسی خود را دنبال کند.

یکی از مشکلات اصلی دانشجویان ایرانی این است که در مدیریت زمان و برنامه ریزی درسی خود دچار مشکل هستند. از طرفی با روش های تحصیل و درس خواندن آشنا نیستند. باید از بدو ورود به کالج ابن سینا به این نکات توجه خاص داشته باشند و از مشاورین کالج خود کمک بگیرند. کالج اویسینا نیز وظیفه دارد برنامه مشخص درسی به صورت فشرده و شفاف در اختیار دانشپذیران قرار دهد.

دانشگاه های مقصد ایرانیان جهت تحصیل پزشکی در اروپا

متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا در طول مدت دوره کالج بین المللی اویسینا با حدود ۷۰ دانشگاه معتبر پزشکی اروپا در بیش از ۱۵ کشور آشنا می شوند. شرایط دانشگاه های پزشکی اروپا با یکدیگر متفاوت است؛ از این رو کسب اطلاعات لازم هر دانشگاه کلیدی است.

کشورهای مجارستان، جمهوری چک و ترکیه از جمله کشورهای مورد مقصد ایرانیان جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی هستند. کشورهای ایتالیا، انگلستان، روسیه، لتونی، استونی، لهستان، کرواسی، اسلوواکی، صربستان، نروژ، سوئد، دانمارک، اتریش و … نیز از دیگر کشورهای مورد نظر جهت تحصیل پزشکی در اروپا هستند.

چرا کالج اویسینا

کالج های بسیار زیاد و مناسبی همچون دانشگاه ها در سراسر اروپا وجود دارند اما نکته مهم این است که هر کالجی نمی تواند انتخاب مناسب و خوبی برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی باشد. در مشاوره ها و سفرهای زیادی که به دانشگاه و کالج های اروپایی داشته ایم، به دفعات دیده ایم که دانشپذیران ایرانی دچار مشکل در کالج خود هستند مثلا در انگلستان یا ترکیه یا دیگر کشورهای اروپایی.

وقتی سوال می شود چرا به انگلستان آمدی، پاسخ این است چون انگلیسی زبان است یا چون بالاخره انگلستان معروف است و کالج های خوب دارد. در مورد ترکیه هم می گوید چون ارزانتر است یا ویزا نمی خواهد. یعنی تصمیم های نادرست و بدون مطالعه می تواند منتهی به یک اقدام و انتخاب بسیار خطرناک برای فرزندان ما شود.

کالجی برای دانش آموزان ایرانی ما مناسب است که بتواند نیازهای علمی، روحی و پرورشی ایشان را تامین کند. کالج باید هم به بخش آموزشی به صورت فشرده و جدی بپردازد و نیز به مسائل روانی و تربیتی هم دقت داشته باشد در غیر این صورت آینده تحصیلی و زندگی جوانان ما در خارج می تواند با مشکل جدی روبرو شود. همچنین باید دغدغه و نیاز یک دانشجوی ایرانی را به طور کامل جهت موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه ها بفهمد و متناسب با آن نیز راهکار اساسی ارائه دهد.

از طرفی متناسب با نیاز دانشجویان ایرانی در خارج از محل زندگی خود و در یک کشور اروپایی امکانات رفاهی مناسب را تدارک دیده باشد. از این رو کالج بین المللی اویسینا با فراهم آوردن تمامی این موارد و ارائه راهکارهای لازم، راهی مطمئن برای تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا برای متقاضیان ایرانی است و گروه آریا ویزا در این مسیر خدمات نابی را ارائه می دهد.

خدمات ویژه “گروه آریا ویزا” برای ایرانیان علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم پزشکی در اروپا

  • – مشاوره تحصیلی و شغلی (دوره های آموزشی، دانشگاه ها، هزینه های زندگی و تحصیل)
  • – اخذ پذیرش از کالج بین المللی اویسینا و کمک به اخذ ویزای تحصیلی شینگن
  • – کمک به اقامت در شهر بوداپست (اجاره خوابگاه و یا آپارتمان) و خرید بیمه
  • – کمک به انتقال شهریه دوره آموزشی و سفر به کشور مجارستان و شهر بوداپست
  • – کمک به تکمیل فرم های درخواست آزمون های دانشگاه ها در کشورهای مختلف
  • – کمک به ثبت نام و شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های معتبر اروپا
  • – برنامه ریزی جهت ملاقات والدین با دانشجویان بویژه در ایام نوروز در کالج
  • – کمک به برنامه ریزی درسی و مشاوره جهت موفقیت در آزمون های ورودی
تحصیل پزشکی در اروپا

دریافت کتابچه اطلاعات کامل تحصیل پزشکی در اروپا

مشاوران ما در اسرع وقت جهت راهنمایی با شما تماس خواهند گرفت

جهت دریافت کتابچه اطلاعات کامل تحصیل پزشکی در اروپا و اطلاع از هزینه های تحصیل پزشکی در اروپا فرم مقابل را پر کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .