Cart 0

دوره پریمدیکال یا MFP

معرفی دوره پریمدیکال

دوره پریمدیکال(پیش پزشکی) یا فاندیشن ویژه موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا طراحی شده است. دوره پریمدیکال یا MFP (مدیکال فاندیشن پروگرم) معادل دوره پیش دانشگاهی پزشکی محسوب می شود (Pre-University) و گزینه مناسبی جهت موفقیت در آزمون ورودی و تحصیل پزشکی در اروپا است. دانشپذیران دوره پریمدیکال یا فاندیشن با گذراندن این دوره می توانند در هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی کشورهای اروپا که دوره پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را به انگلیسی برگزار می کنند درخواست پذیرش دهند و به ادامه تحصیل بپردازند. می توان این گونه بیان نمود که دانشپذیران با گذراندن دوره MFP یا پریمدیکال می توانند در آزمون های ورودی بیش از ۷۰ دانشگاه معتبر در ۱۵ کشور اروپایی شرکت کنند و با موفقیت در این آزمون ها وارد دانشگاه مد نظر خود شوند. از آنجایی که دوره پریمدیکال به صورت معمول در کالج ها و دانشگاه های اروپایی برگزار می شود، این دوره توسط مجموعه آریا ویزا برای متقاضیانی ایرانی در شهر تهران برگزار می شود.

 

اهداف دوره پریمدیکال چیست؟

 • آمادگی ویژه آزمون های کتبی رشته های پزشکی دانشگاه های معتبر اروپا
 • آموزش دروس علوم پایه پزشکی جهت موفقیت در آزمون های ورودی
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از دروس سال اول و دوم دانشگاه ها
 • آمادگی ویژه آزمون های مصاحبه ای ورودی رشته های علوم پزشکی اروپا
 • یادگیری موثر زبان انگلیسی در سطح آیلتس و زبان تخصصی پزشکی

 

دوره پریمدیکال در ایران برای چه افرادی مناسب است؟

 • علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا از جمله در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی دارند.
 • دانش آموزان ایرانی دوره دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی رشته های علوم تجربی و حتی رشته های ریاضی و فیزیک (۱۸ سال به بالا) که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های اروپا دارند.
 • متقاضیانی که تمایل به گذراندن دوره پریمدیکال یا فاندیشن در ایران – تهران را دارند.

دوره پریمدیکال

دروس دوره پریمدیکال یا فاندیشن

دانشپذیران علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا در دوره MFP دروس زیر را بطور جامع و هدفمند آموزش می بینند و با آمادگی بالایی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا شرکت نمایند:

 

۱ زیست شناسی سلولی و مولکولی ۶ شیمی عمومی
۲ ژنتیک پزشکی ۷ شیمی آلی
۳ ایمونولوژی و میکروبیولوژی ۸ بیوشیمی
۴ فیزیولوژی انسان ۹ زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی
۵ آناتومی انسانی ۱۰ زبان انگلیسی (آیلتس)

 

هرچند تمامی این دروس به نوبه خود دارای اهمیت هستند اما ۵ درس اصلی زیست شناسی، شیمی، آناتومی، فیزیولوژی و زبان پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردارند و بیشترین زمان دوره MFP را به خود اختصاص داده اند. در این دوره تمامی دروس به زبان انگلیسی و توسط اساتید برتر آموزش داده می شود که علاوه بر ارتقاء سطح دانش تخصصی علوم پایه پزشکی، باعث رشد سطح زبان انگلیسی عمومی متقاضیان نیز می شود.

 

منابع و محتوای آموزشی دوره پریمدیکال

مجموعه آریا ویزا کتاب های آموزشی آمادگی آزمون های ورودی پزشکی اروپا را در قالب کتاب ها و پکیج های یونی مد آماده کرده و در اختیار متقاضیان دوره پریمدیکال یا فاندیشن قرار می دهد. کتاب های پریمدیکال توسط اساتید مجرب و متخصص با زبانی ساده و قابل فهم و با توجه کامل به سرفصل های درسی مورد نیاز دانشگاه های علوم پزشکی اروپا تهیه و تدوین شده است. از آن جا که دروس دوره MFP  یا پریمدیکال گسترده است، طبیعتا نیاز به انتخاب رفرنس های برتر متناسب با سیستم آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا است.

دانشگاه های پزشکی اروپا

معرفی سیستم آموزشی دوره MFP

دوره پریمدیکال در ایران توسط گروه آریا ویزا به عنوان دوره اصلی آمادگی آزمون ورودی پزشکی اروپا مطرح است. از این رو سیستم آموزشی این دوره در جهت برطرف کردن تمامی نیازهای آموزشی دانشجویان جهت کسب کرسی دانشگاه های مطرح اروپایی در رشته ها علوم پزشکی طراحی شده است. در این دوره کلاس های حضوری با بهره گیری از اساتید مجرب و متخصص به زبان انگلیسی برگزار می شود و در کنار آن کتاب های آموزشی که به صورت اختصاصی تدوین شده قرار دارد. در این دوره نیز آزمون های منظم هفتگی، میان ترم و پایان ترم برای تسلط بهتر متقاضیان به مدل آزمون ورودی پزشکی اروپا برگزار می شود. آموزش مفهومی و اصولی دروس مختلف با تاکید بر دروس زیست شناسی، فیزیولوژی، آناتومی، شیمی و زبان انگلیسی و برگزاری جلسات مشاوره ای جهت آموزش نحوه مصاحبه بخشی از دوره پریمدیکال است. گفتن این نکته ضروری است که این سیستم آموزشی با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف دانش آموزان ایرانی تدوین شده و مسیر همواری را برای رسیدن دانش آموزان به دانشگاه های انگلیسی زبان اروپا در رشته های علوم پزشکی ایجاد کرده است.

 

آزمون های دوره پریمدیکال یا MFP

به منظور افزایش میزان آمادگی دانشجویان دوره MFP برای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا و سنجش میزان پیشرفت دانشجویان ایرانی آزمون های زیر به صورت منظم برای دانشجویان برگزار می شود.

 • آزمون های پیشرفت تحصیلی هفتگی: آزمون های پیشرفت تحصیلی هفتگی هر هفته و در روزهای خاص به صورت تستی برگزار می شود. این آزمون ها مطالب آموزشی ارائه شده در طول هفته را مورد سنجش قرار می دهند. نکته مهم این است که این آزمون ها مطابق با استانداردهای آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا تدوین شده اند.
 • آزمون های میان دوره (Semifinal): این آزمون ها به صورت کتبی و شفاهی (مصاحبه ای) برگزار می شود و میزان رشد تحصیلی دانشجویان را در میان ترم مورد سنجش قرار می دهد.
 • آزمون پایان دوره (Final): این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود و میزان رشد و ارتقاء تحصیلی دانشجویان را در پایان دوره پریمدیکال یا فاندیشن مورد سنجش قرار می دهد.

دوره آمادگی ازمون ورودی پزشکی اروپا

آزمون تعیین سطح دوره پریمدیکال

آزمون تعیین سطح دوره پریمدیکال در ۳ بخش مختلف از جمله زبان انگلیسی، زیست شناسی و شیمی به زبان انگلیسی برگزار می شود. در آزمون تعیین سطح علاوه بر سنجش سطح علمی مخاطبان در این دروس، سطح مکالمه و دانش زبان انگلیسی مخاطبان نیز مورد سنجش قرار می گیرد. طبیعتا مخاطبینی که سطح زبان انگلیسی مناسبی یا مدرک زبان انگلیسی بین المللی همچون آیلتس، تافل و …داشته باشند علاوه بر موفقیت در آزمون ورودی می توانند دوره پریمدیکال را به خوبی بگذرانند. متقاضیانی که سطح زبانی انگلیسی مناسبی نداشته باشند ابتدا وارد دوره پری آیلتس و سپس دوره تخصصی آیلتس را می گذرانند.

 

مدل و زمان برگزاری دوره پریمدیکال در ایران

دوره پریمدیکال در ایران توسط گروه آریا ویزا به دو صورت جامع  و فشرده برگزار می شود.

 

 • دوره جامع پریمدیکال: این دوره حدودا ۹ ماهه از نیمه دوم شهریور ماه هر سال برگزار می شود و تا اردیبهشت و یا خرداد ماه ادامه پیدا می کند. این دوره کامل و جامع بوده و بیش از ۷۵۰ ساعت آموزشی را شامل می شود.

 

 • دوره فشرده پریمدیکال: این دوره به صورت فشرده و در ۵ ماه برگزار می شود. زمان شروع دوره نیمه دوم دی ماه است و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد.

 

نکته مهم: دوره جامع پریمدیکال و دوره فشرده پریمدیکال هر دو دارای یک دوره آموزش زبان انگلیسی آیلتس به صورت پیش نیاز هستند و متقاضیان با گذراندن این دوره می توانند سطح زبان انگلیسی خود را به نمره ۵٫۵ الی۶  آیلتس برسانند که برای آزمون ورودی پزشکی اروپا بسیار مناسب است.

آمادگی آزمون پزشکی اروپا

حتما مطالعه شود: نحوه پذیرش رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا

دانشگاه های اروپا بویژه دانشگاه های اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت ایران جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، پرستاری، مامایی و … آزمون ورودی برگزار می کنند. آزمون ورودی به طور معمول در اکثر کشورها شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه ای است. قسمت اول آزمون شامل سوالات تستی از دروس زیست شناسی سلولی و مولکولی، شیمی، شیمی آلی، ژنتیک، فیزیولوژی، آناتومی و … بوده و در مرحله دوم آزمون مصاحبه به صورت شفاهی برگزار می شود. به طور معمول آزمون شفاهی توسط یک استاد با تجربه از دانشگاه گرفته می شود. آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا به طور معمول در محل خود دانشگاه برگزار می شود. معمولا دانشگاه های اروپا برای جذب دانشجوی بین المللی هر ساله یک ظرفیت مشخصی را قبل از آزمون مشخص می کنند. همچنین با توجه به بین المللی بودن دانشگاه ها و با توجه به درخواست متقاضیان و زبان های آموزشی که دانشگاه ها ارائه می دهند، زبان انگلیسی از جمله زبان های آموزشی در دانشگاه ها بوده که باعث می شود کلیه مراحل آزمون ورودی به زبان انگلیسی برگزار شود. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل پزشکی در اروپا سن بالای ۱۸ سال و زیر ۲۵ سال است.  با توجه به نوع آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا، گذراندن دوره پریمدیکال یا فاندیشن در شهر تهران می تواند مسیر مناسبی جهت موفقیت در آزمون های ورودی پزشکی اروپا باشد. علاوه بر این هزینه تحصیلی متقاضیان نیز کاهش پیدا می کند. در طول دوره فاندیشن، جلسات توجیهی ویژه آزمون ورودی هر دانشگاه به طور مجزا برای دانشجویان برگزار می شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up