Cart 0

دوره بین المللی IB

دوره بین المللی International Baccalaureate – IB

آشنایی  با موسسه IB

IB International Baccalaureate یک سازمان آموزشی انتفاعی بین المللی است که در شهر ژنو سوئیس در سال ۱۹۶۸ تاسیس شده است. این سازمان برنامه های آموزشی خود را ویژه دانش آموزان از سنین ۳ الی ۱۹ سال ارائه می دهد. این سازمان سیستم آموزشی خود را بر اساس سه زبان انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی در بیش از ۳۵۰۰ مدرسه در بیش از ۱۴۰ کشور جهان پیاده سازی و پشتیبانی می کند. برنامه های آموزشی این موسسه به تایید دولت های بریتانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا رسیده است. هدف موسسه  IBعبارت است از تربیت جوانانی کنجکاو، جستجوگر، با دانش، مطلع و دلسوز که تلاش خود را برای ساختن دنیایی بهتر و آرام ‌تر از طریق درک فرهنگ های گوناگون و رعایت احترام به یکدیگر انجام می‌دهند. از این رو این سازمان همکاری تنگاتنگی با مدارس، دولت ها و موسسات آموزشی در سراسر دنیا دارد. شعار این سازمان ” ایجاد دنیایی بهتر توسط آموزش اصولی” است.

برنامه آموزشی IB

برنامه آموزشی بین­المللی IB شامل ۳ مرحله آموزشی است. این سه مرحله شامل (PYP) Primary Years Programme  که مربوط به دوره ابتدایی است،(MYP)  Middle Years Programme که مربوط به دوره متوسطه اول است و (DP) Diploma Programme که مربوط به دوره دو ساله­ انتهایی تحصیلی است که منجر به اخذ مدرک دیپلم بین المللی می شود. همانطور که اشاره شد DP دوره­ای دو ساله است که پس پایان این دوره دانش­آموزان برای گرفتن دیپلم بین­المللی IB می­توانند در امتحانات پایانی شرکت کنند. افرادی می توانند کاندیدای دوره دو ساله DP شوند که حداقل سن ۱۶ سال را داشته باشند و با احتساب ۲ سال آموزش به ۱۸سال برسند. نظر به اینکه IB دیپلم استاندارد بین­المللی است، مورد تایید و پذیرش اکثر دانشگاه های معتبر دنیا است.

مشخصات اصلی دوره IB

دوره IB با هدف ارتقاء سطح زبان مخاطب (انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و …)، تفکر انتقادی، مهارت های شخصی، احساسی و اجتماعی، آموزش مهارت های پژوهشی و کاربردی، مشارکت فعال در کار گروهی، آموزش تخصصی در حوزه های مختلف، آموزش نگارش اصولی و توسعه تمامی این بخش ها در راستای موفقیت و انجام تمامی تکالیف و برنامه های آموزشی در دانشگاه برنامه ریزی شده است. این آموزش ها تاثیر زیادی هم در زندگی شخصی و اجتماعی و هم در زندگی تحصیلی و شغلی دانش آموزان  ایجاد می کند. داوطلبان دوره DP مدرک بین المللی IB که به آنها IB Candidate  نیز گفته می­شود، بسته به علاقه خود در تحصیلات دانشگاهی باید ۶ موضوع درسی را انتخاب و در طی دو سال آنها را در مدارس مورد تائید سازمان IB  (مدارسی که IB را ارائه می­دهند) مطالعه کنند.

اهداف دوره آموزشی IB چیست؟

 • آموزش اصولی و هدفمند دانش آموزان براساس مباحث مورد علاقه خود
 • یادگیری تئوری و مهارت محور دروس مشخص جهت اخذ مدرک بین المللی IB
 • کمک به ورود موفق به دانشگاه های بین المللی در سراسر جهان
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از فعالیت های دانشگاهی در رشته های مورد علاقه

دوره آموزشی IB برای چه افرادی مناسب است؟

 • ایرانیان علاقه مند که متقاضی تحصیل در رشته ای مشخص در دانشگاه های سراسر جهان هستند.
 • دانش آموزان ایرانی سال اول و یا دوم دبیرستان که علاقه مند به اخذ مدرک بین المللی دیپلم هستند.
 • متقاضیانی که علاقه مند به حضور در یک محیط بین المللی آموزشی قبل از ورود به دانشگاه هستند.

دروس دوره آموزشی IB

علاقه مندان به شرکت در دوره دو ساله پایانی  IBجهت اخذ مدرک بین المللی ابتدا با توجه به علاقه مندی خود و رشته ای که تمایل به تحصیل در دانشگاه دارند باید ۶ موضوع درسی را انتخاب کنند و در طول مدت ۲ سال به مطالعه آن دروس بپردازند. ۶ مبحث دوره IB که دانش آموزان می توانند براساس رشته مورد نظر تحصیلی در دانشگاه به مطالعه بپردازند از بین ۶ موضوع زیر باید انتخاب گردد.

 • علوم پایه: زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، سیستم های زیست محیطی، فیزیک
 • ریاضیات: ریاضیات، مطالعات ریاضی، ریاضیات اضافی
 • هنر: فیلم، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی
 • زبان اول: انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی
 • زبان دوم: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی
 • افراد و جوامع: کسب و کار و مدیریت، اقتصاد، جغرافیا، تاریخ، فناوری اطلاعات، فلسفه، روانشناسی

علاوه بر ۶ مبحث، دانش آموزان باید از موضوعات زیر که به عنوان هسته مرکزی دوره IB می باشد را ارائه دهند:

 • معرفت شناسی: تامل در ماهیت یادگیری و دانش و توسعه مهارت های کاربردی
 • مقاله نویسی: مقاله با حدود ۴۰۰۰ کلمه در مورد موضوع پژوهشی مورد علاقه مخاطب
 • خلاقیت، تحرک و خدمات: برنامه های مشارکتی با فعالیت های خلاق، ورزشی و مشارکت های داوطلبانه

منابع و محتوای آموزشی دوره IB

برنامه طراحی شده دوره IB به دانش آموزان کمک می کند تا دانش، مهارت ها، نگرش ها و رفتارهایی را که آنها را برای مقطع دبیرستان و دانشگاه آماده می کند، توسعه و گسترش دهد. دانش آموزان اغلب دانش یادگیری را معادل کلاس های سال اول، مهارت های تجزیه و تحلیل و نوشتن مشابه دانشجویان و مهارت های مدیریت زمان و مهارت های تحصیلی هدفمند را یاد می گیرند. این دوره آموزشی دو ساله به صورت هدفمند در مدارس و کالج های آموزشی در کشورهای مختلف اروپا برگزار می شود. محتوای آموزشی این دوره براساس اصول تعریف شده و استاندارد موسسه IB تدوین شده است و اساتید بین المللی که تخصص ویژه ای در دروس دوره IB دارند به آموزش این علوم و مهارت ها براساس رفرنس های معرفی شده و چارت آموزشی تعریف شده می پردازند.

شیوه آزمون پایانی IB و اخذ مدرک بین المللی IB

همانطور که اشاره شد متقاضیان دوره IB جهت اخذ مدرک بین المللی باید ۶ موضوع درسی را انتخاب کنند و در طول مدت ۲ سال به مطالعه بپردازند. به طور مثال برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی دروسی از جمله زیست شناسی، شیمی، ریاضی، زبان انگلیسی، زبان دوم (فرانسه، آلمانی، فارسی و…) اقتصاد، کامپیوتر، فیزیک و… ارائه می شود که مخاطبان باید ۶ موضوع را انتخاب نمایند. داوطلبان ورود به دانشگاه­های پزشکی باید توجه داشته باشند که موضوعات درسی فوق را در دو گروه تقسیم بندی کنند، ۳ درس را بصورت سطح بالا (high-Level) و سه درس را در سطح استاندارد (S-Level) انتخاب کنند، مثلا در گروه علاقه مندان به مجموعه پزشکی باید درس شیمی و زیست شناسی و یک درس دیگر را به غیر از درس فیزیک بصورت high level و سه درس دیگر را بصورت Standard Level انتخاب کنند. دانش­آموزان برای گرفتن دیپلم IB علاوه بر این ۶ موضوع درسی تا پایان دوره دو ساله باید یک مقاله ۴۵۰۰ کلمه­ای-Extended Essay  (EE) و گزارش CAS که مربوط به انجام یک کار خلاقیتی یا خدماتی است و درسی تحت عنوان تئوری علمی – Theory of Knowledge class (TOK) را بگذرانند که هرکدام در نهایت (۱) نمره خواهد داشت که در مجموع ۳ نمره از نمرات پایانی را به خود اختصاص می­دهد. حداکثر نمره پایانی برای هر درس نمره ۷ است. دانش آموزان می توانند دیپلم IB دریافت کنند که مجموع نمره بین ۲۴ تا ۴۵ داشته باشند.

نظرات کاربران

2 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

 • سلام خسته نباشید .من یک ساله دیپلم دبیرستانم رو دریافت کردم.میخواستم بدونم میشه الان من هم مدرکIBبگیرم؟راهنمایی کنید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up