Cart 0

دوره IMAT

معرفی دوره IMAT

آزمون IMAT یا International Medical Admission Test به عنوان آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های معتبر ایتالیا است. دوره های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ایتالیا یا آمادگی آزمون IMAT لازمه موفقیت جهت ورود به دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا است. دوره آمادگی IMAT معادل دوره پیش دانشگاهی رشته های علوم پزشکی (Pre-University) نیز محسوب می شود. دانشپذیران دوره IMAT با گذراندن این دوره و اخد مدرک بین المللی کالج می توانند در هر یک از دانشگاه های انگلیسی زبان کشور ایتالیا در رشته های علوم پزشکی درخواست پذیرش و ادامه تحصیل دهند. می توان این گونه بیان نمود که دانشپذیران با گذراندن دوره IMAT می توانند شانس بالایی جهت موفقیت در ورود به بیش از ۱۰ دانشگاه معتبر ایتالیا داشته باشند.

 

اهداف دوره IMAT چیست؟

  • آمادگی ویژه آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های معتبر ایتالیا
  • یادگیری تئوری و کاربردی دروس علوم پایه پزشکی جهت موفقیت در آزمون IMAT
  • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از دروس سال اول و دوم دانشگاه در رشته های علوم پزشکی
  • آمادگی ویژه آزمون های مصاحبه ای و شفاهی ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های ایتالیا
  • یادگیری موثر زبان جنرال انگلیسی و زبان پزشکی و یادگیری لغات تخصصی پزشکی و پایه پزشکی

 

دوره IMAT برای چه افرادی مناسب است؟

  • افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های ایتالیا از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی و … هستند.
  • دانش آموزان ایرانی دوره دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی ( بالای ۱۸ سال سن) که تمایل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی ایتالیا دارند.
  • متقاضیانی که تمایل به گذراندن دوره کالج و دوره پیش دانشگاهی پزشکی در کشورهای اروپایی را دارند.

منابع و محتوای آموزشی دوره IMAT

دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم پزشکی ایتالیا در دوره IMAT دروس زیر را بطور جامع و هدفمند آموزش می بینند و با آمادگی بالایی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ایتالیا شرکت نمایند:

 

۱

زیست شناسی سلولی و مولکولی ۵ فیزیک
۲ شیمی ۶ دانش عمومی
۳ ریاضیات ۷ منطق و هوش (استدلال منطقی)
۴ آناتومی و فیزیولوژی ۸

زبان پزشکی

 

دوره IMAT دو ویژگی اساسی دارد. ویژگی اول استفاده از کتاب هایی که توسط اساتید بین المللی و متخصص آزمون IMAT تالیف شده است. این کتاب ها با زبانی ساده و قابل فهم و با توجه کامل به سرفصل های درسی مورد نیاز دانشگاه های ایتالیا در رشته های علوم پزشکی تهیه و تدوین شده است. از آن جا که دروس دوره IMAT گسترده است، طبیعتا نیاز به انتخاب رفرنس های برتر متناسب با سیستم آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا است. نکته قابل توجه این است که سیستم و محتوای آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ایتالیا همچون دیگر کشورهای اروپایی کاملا با آزمون های داخل ایران (کنکور سراسری) متفاوت است. از این رو دوره IMAT کاملا بر اساس سبک آزمون های دانشگاه های اروپایی تدوین شده است. کلیه کتاب های آموزشی و جزوه­ های مرتبط در این دوره در اختیار دانشجویان قرار داده می شود. ویژگی دوم بهره گیری از اساتید بین المللی و مجرب جهت آموزش حضوری دانشپذیران دوره IMAT است. این اساتید با شناخت کامل آزمون IMAT، نقش موثری در موفقیت دانشپذیران جهت ورود به دانشگاه های ایتالیا ایفا می کنند.

 

معرفی سیستم آموزشی دوره IMAT

سیستم آموزشی دوره آمادگی آزمون IMAT در جهت برطرف کردن تمامی نیازهای آموزشی دانشجویان جهت کسب کرسی دانشگاه های مطرح کشور ایتالیا در رشته ها علوم پزشکی طراحی شده است. کلاس های حضوری آموزشی با استفاده از اساتید بین المللی، استفاده از کتاب های تدوین شده آموزشی تخصصی  و ویژه آزمون، برگزاری منظم آزمون های هفتگی و پایان دوره، آموزش مفهومی و اصولی دروس مختلف با تاکید بر دروس زیست شناسی، شیمی، هوش و منطق، ریاضی و فیزیک بخشی از این سیستم آموزشی است. علاوه بر این موارد جلسات توجیهی آزمون IMAT و شیوه روش مصاحبه نیز بخش دیگر این سیستم آموزشی است. کلیه دروس دوره آمادگی آزمون IMAT از پایه و به زبان انگلیسی آموزش داده می­شود.

آزمون های دوره آمادگی  IMAT

به منظور افزایش میزان آمادگی دانشجویان دوره IMAT برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا  در رشته های علوم پزشکی به طور معمول و به صورت هفتگی آزمون های پیشرفت تحصیلی به صورت تستی و براساس مدل آزمون IMAT برگزار می شود. علاوه بر این آزمون ها، آزمون­های میان دوره به صورت کتبی برگزار می شود و میزان رشد تحصیلی دانشجویان را در میان دوره مورد سنجش قرار می­دهد. در پایان دوره نیز آزمون Final به صورت تستی برگزار شده و در انتهای دوره به دانشجویان مدرک بین المللی کالج ارائه می شود. این مدرک اعتبار بین المللی داشته و می تواند در زمان آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا به عنوان یک مدرک معتبر ارائه گردد.

 

زمان برگزاری دوره IMAT

دوره آمادگی آزمون IMAT  هر سال در ۲ نوبت سپتامبر و ژانویه آغاز می­شود. دانشپذیران قبل از ورود به کالج در کلاس های تکمیلی در تهران شرکت می­کنند تا در زمان انتظار برای صدور ویزای تحصیلی از کلاس­های کالج عقب نمانند. دانشجویان پس از ورود به کشور مقصد در طی زمان کوتاهی کلاس های آموزشی خود را در کالج آغاز می نمایند.

 

امکانات رفاهی ویژه دانشجویان دوره IMAT

از دیگر مزیت های دوره آمادگی آزمون IMAT، خدمات رفاهی ویژه دانشجویان در کنار خدمات علمی و آموزشی است. مهمترین مساله و دغدغه دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان در اروپا محل اقامت و اسکان است که این امکان هم در زمان ورود به محل کالج به صورت اسکان موقت (اسکان در هتل های محل قرارداد) و هم برای اسکان دائم در خوابگاه های دانشجویی و یا اجاره آپارتمان در نظر گرفته شده است. از دیگر امکانات رفاهی رستوران اختصاصی همراه با همراه با غذاهای ایرانی و فرنگی است. روزانه وعده ناهار به دانشجویان در محل رستوران کالج ارائه می شود. نکته مهم دیگر ارائه خدمات بیمه ای به دانشجویان از طریق شرکت های بیمه ای و همچنین خدمات بهداشتی و درمانی در محل کالج است. علاوه بر این موارد اردوها و تورهای تفریحی ورزشی در راستای ارتقاء روحیه دانشجویان نیز برگزار می شود.

  نحوه آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا آزمون IMAT

دانشگاه های ایتالیا جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی و … آزمون ورودی به نام آزمون IMAT برگزار می کنند. این آزمون تحت برنامه ریزی وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا و با همکاری سازمانAdmission testing Services Cambridge Assessment برگزار می شود. این آزمون به صورت کاغذی بوده و در مدت ۹۰ دقیقه برگزار می شود. ساختار آزمون شامل ۶۰ سوال در ۴ بخش ۱- دانش عمومی (۲ سوال)، هوش و منطق (۲۰ سوال)؛ ۲- زیست شناسی (۱۸ سوال)؛ ۳- شیمی (۱۲ سوال)؛ ۴- ریاضی و فیزیک (۸ سوال) است. سوالات آزمون IMAT به صورت ۵ گزینه ای بوده و پاسخ ‌های غلط، مشمول نمره منفی هستند. امتیاز سوالات بدون پاسخ، صفر خواهد بود. امتیاز هر پاسخ درست، ۱٫۵ و هر پاسخ منفی برابر ۰٫۴- است. مجموع نمره این آزمون ۹۰ است. آزمون IMAT در مراکز آموزشی و دانشگاهی مختلف در کشور ایتالیا برگزار می شود. همچنین با توجه به بین المللی بودن دانشگاه ها و با توجه به درخواست متقاضیان و زبان های آموزشی که دانشگاه ها ارائه می دهند، زبان انگلیسی از جمله زبان های آموزشی در دانشگاه ها بوده که باعث می شود کلیه مراحل آزمون ورودی IMAT به زبان انگلیسی برگزار می شود.

بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در رشته های علوم پزشکی سن بالای ۱۸ سال (و زیر ۳۰ سال) است. با توجه به نوع آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا، گذراندن دوره IMAT می تواند مسیر اصلی جهت موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا و موفقیت در کسب کرسی دانشگاه ها در رشته های علوم پزشکی باشد. ثبت نام جهت شرکت در آزمون IMAT به صورت آنلاین از طریق وب سایت universitaly.it است. از مزیت های تحصیل در رشته های علوم پزشکی ایتالیا این است که آزمون ورودی IMAT در بیش از ۲۰ کشور جهان برگزار می شود که باعث می شود متقاضیان از سراسر جهان امکان شرکت در آزمون و اخذ پذیرش را داشته باشند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up