دوره MFP

دوره MFP

معرفی دوره MFP

دوره آمادگی علوم پایه پزشکی یا Medical Foundation Program از مهمترین دوره های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا است. دوره MFP معادل دوره پیش دانشگاهی (Pre-University)  محسوب می شود. دانشپذیران دوره MFP با گذراندن این دوره و اخد مدرک بین المللی کالج می­توانند در هر یک از دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان کشورهای اروپا درخواست پذیرش و ادامه تحصیل دهند. می توان این گونه بیان نمود که دانشپذیران کالج با گذراندن دوره MFP می توانند در آزمون های ورودی بیش از ۴۰ دانشگاه معتبر اروپایی در حدود ۱۰ کشور اروپا شرکت کنند و با موفقیت در این آزمون ها وارد دانشگاه مد نظر خود شوند.

اهداف دوره MFP چیست؟

 • آمادگی ویژه آزمون های کتبی (تستی) ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا
 • یادگیری تئوری و کاربردی دروس علوم پایه پزشکی جهت موفقیت در آزمون های ورودی
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از دروس سال اول و دوم دانشگاه در رشته های علوم پزشکی
 • آمادگی ویژه آزمون های مصاحبه ای و شفاهی ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا
 • یادگیری موثر زبان جنرال انگلیسی و زبان پزشکی و یادگیری لغات تخصصی پزشکی و پایه پزشکی

دوره MFP برای چه افرادی مناسب است؟

 • علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های اروپا از جمله در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی دارند.
 • دانش آموزان ایرانی دوره دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی و حتی رشته های ریاضی و فیزیک ( بالای ۱۸ سال سن) که تمایل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی اروپا دارند.
 • متقاضیانی که تمایل به گذراندن دوره کالج و دوره پیش دانشگاهی پزشکی در کشورهای اروپایی را دارند.

دروس دوره MFP

دانشپذیران علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم پزشکی اروپا در دوره MFP دروس زیر را بطور جامع و هدفمند آموزش می بینند و با آمادگی بالایی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا شرکت نمایند:

۱زیست شناسی سلولی و مولکولی۷بیوشیمی پایه
۲ژنتیک پزشکی۸فیزیک (اختیاری)
۳ایمونولوژی پزشکی۹ریاضیات (اختیاری)
۴فیزیولوژی انسان۱۰منطق و هوش (اختیاری)
۵آناتومی انسانی۱۱انگلیسی عمومی (آیلتس)
۶شیمی عمومی و آلی۱۲زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی

هرچند تمامی این دروس به نوبه خود دارای اهمیت هستند اما چهار درس اصلی زیست شناسی، شیمی، آناتومی و فیزیولوژی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و بیشترین زمان دوره MFP را به خود اختصاص داده اند. نکته بسیار مهم این است که تمامی این دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می شود که باعث ارتقاء سطح زبان انگلیسی جنرال دانشپذیران نیز می شود.

منابع و محتوای آموزشی دوره MFP

کلیه کتاب های دوره MPF توسط اساتید مجرب و متخصص کالج با زبانی ساده و قابل فهم و با توجه کامل به سرفصل های درسی مورد نیاز دانشگاه های علوم پزشکی اروپا تهیه و تدوین شده است. از آن جا که دروس دوره MFP گسترده است، طبیعتا نیاز به انتخاب رفرنس های برتر متناسب با سیستم آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا است. نکته قابل توجه این است که مدل و محتوای آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا کاملا با آزمون های داخل ایران (کنکور سراسری) متفاوت است. در آزمون های ورودی دانشگاه های علوم پزشکی اروپا، از دروس اختصاصی سوال طرح می شود و آزمون مصاحبه نیز بخش مهمی از آزمون است. از این رو دوره MFP کاملا بر اساس سبک آزمون های دانشگاه های اروپایی تدوین شده است. کلیه کتاب های آموزشی و جزوه­ های مرتبط در این دوره در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.

معرفی سیستم آموزشی دوره MFP

همانطور که اشاره شده دوره MFP به عنوان دوره اصلی آمادگی ویژه آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا مطرح است. از این رو سیستم آموزشی این دوره در جهت برطرف کردن تمامی نیازهای آموزشی دانشجویان جهت کسب کرسی دانشگاه های مطرح اروپایی در رشته ها علوم پزشکی طراحی شده است. برگزاری کلاس های حضوری آموزشی با استفاده از اساتید متخصص و مجرب، استفاده از کتاب های آموزشی که به صورت اختصاصی تدوین شده، برگزاری منظم آزمون های هفتگی و پایان دوره، آموزش مفهومی و اصولی دروس مختلف با تاکید بر دروس زیست شناسی، فیزیولوژی، آناتومی، شیمی و زبان انگلیسی، برگزاری جلسات برنامه ریزی شده جهت آموزش نحوه مصاحبه بخشی از این سیستم آموزشی است. گفتن این نکته ضروری است که این سیستم آموزشی با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف دانش آموزان ایرانی تدوین شده و مسیر همواری را برای رسیدن دانش آموزان به دانشگاه های انگلیسی زبان اروپا در رشته های علوم پزشکی ایجاد کرده است.

کلیه دروس دوره MFP از پایه آموزش داده می شود و بر مبنای پیش نیازهای دانشگاه های اروپایی فقط به زبان انگلیسی تدریس می گردد. برخی از دانشگاه ها درس های خاص خود را برای امتحان ورودی در نظر می گیرند که طی یک دوره ویژه آموزش داده می شود. بعنوان مثال دانشگاه های پزشکی ایتالیا آزمون IMAT  را جهت ورود برگزار می­کنند که شامل درس های اضافی فیزیک، ریاضیات، هوش و منطق علاوه بر درس های اصلی دوره MFP است. بنابراین دانشجویان دوره MFP که مایل به ادامه تحصیل در ایتالیا هستند لازم است که دوره تکمیلی IMAT  و درس های آن­ را نیز بگذرانند.

آزمون های دوره MFP

به منظور افزایش میزان آمادگی دانشجویان دوره MFP برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه های علوم پزشکی اروپا و سنجش میزان پیشرفت دانشجویان و ارائه کارنامه و گواهی پایان دوره، آزمون های زیر به صورت منظم برای دانشجویان برگزار می شود.

 • آزمون ورودی و تعیین سطح: آزمون های ورودی و تعیین سطح هنگام ثبت نام یا هنگام ورود به کالج برگزار می شود. این آزمون وضعیت علمی و آمادگی دانشجو را به طور کامل مشخص می کند و مبنای مناسبی برای سطح متقاضیان دوره اصلی است و چشم انداز دوره MFP را مشخص می کند.
 • آزمون های پیشرفت تحصیلی هفتگی (WPT): آزمون های پیشرفت تحصیلی هفتگی یاWeekly Progress Test هر هفته و در روزهای خاص در محل کالج و به صورت تستی برگزار می شود. این آزمون ها مطالب آموزشی ارائه شده در طول هفته را مورد سنجش قرار می دهند. نکته مهم این است که این آزمون ها مطابق با استانداردهای آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا تدوین شده اند.
 • آزمون های میان دوره (Semifinal): این آزمون ها به صورت کتبی و شفاهی (مصاحبه ای) برگزار می شود و میزان رشد تحصیلی دانشجویان را در میان دوره مورد سنجش قرار می دهد.
 • آزمون پایان دوره (Final): این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود و میزان رشد و ارتقاء تحصیلی دانشجویان را در پایان دوره مورد سنجش قرار می دهد و در انتهای دوره به دانشجویان مدرک بین المللی کالج ارائه می شود. این مدرک اعتبار بین المللی داشته و می تواند در زمان آزمون ورودی دانشگاه های اروپا به عنوان یک مدرک معتبر ارائه گردد.

آزمون تعیین سطح دوره MFP

همانطور که اشاره شد اولین آزمون دوره MFP، آزمون تعیین سطح است. این آزمون به طور معمول برای ۵ درس مختلف زیست شناسی عمومی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زبان انگلیسی عمومی و به زبان انگلیسی برگزار می شود. در این آزمون ها علاوه بر سنجش سطح علمی مخاطبان در این دروس، سطح مکالمه و دانش زبان انگلیسی مخاطبان نیز مورد سنجش قرار می گیرد. طبیعتا مخاطبینی که سطح زبان انگلیسی مناسبی یا مدرک زبان انگلیسی بین الملل همچون آیلتس، تافل و …داشته باشند علاوه بر موفقیت در آزمون ورودی کالج و گذراندن دوره MFP می توانند به موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه های اروپا نیز امیدوارتر باشند.

زمان برگزاری دوره MFP

دوره MFP هر سال در ۲ نوبت سپتامبر و ژانویه آغاز می­شود. دانشجویان قبل از ورود به کالج در کلاس های تکمیلی در تهران شرکت می­کنند تا در زمان انتظار برای صدور ویزای تحصیلی از کلاس­های کالج عقب نمانند. دانشجویان پس از ورود به کشور مقصد و پس از اسکان موقت و بعد اسکان دائم و انجام امور تکمیلی ثبت نامی در کالج، در طی زمان کوتاهی کلاس های آموزشی خود را در کالج آغاز می نمایند.

امکانات رفاهی ویژه دانشجویان دوره MFP

با توجه به بازه زمانی دوره آموزشی MFP و محل برگزاری آن، خدمات رفاهی در کنار خدمات آموزشی برای دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی فراهم شده است. مهمترین مساله و دغدغه دانشپذیران ایرانی و خانواده هایشان در اروپا محل اقامت و اسکان است که این امکان هم در زمان ورود به محل کالج به صورت اسکان موقت (هتل) و هم برای اسکان دائم در خوابگاه های دانشجویی و یا اجاره آپارتمان در نظر گرفته شده است. از دیگر امکانات رفاهی رستوران اختصاصی ویژه دانشپذیران کالج همراه با غذاهای ایرانی و فرنگی است. نکته مهم دیگر ارائه خدمات بیمه ای به دانشجویان از طریق شرکت های بیمه ای و همچنین خدمات بهداشتی و درمانی در محل کالج است. علاوه بر این موارد اردوها و تورهای تفریحی – ورزشی در راستای ارتقاء روحیه دانشجویان نیز برگزار می شود.

نحوه آزمون ورودی دانشگاه های اروپا در رشته های علوم پزشکی

دانشگاه های مختلف اروپا جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، پرستاری، مامایی و … آزمون ورودی برگزار می کنند. آزمون ورودی شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه / شفاهی است. قسمت اول آزمون شامل سوالات تستی از دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیولوژی، آناتومی و … بوده و در مرحله دوم آزمون مصاحبه به صورت شفاهی برگزار می شود. به طور معمول آزمون شفاهی توسط یک استاد با تجربه از دانشگاه گرفته می شود. آزمون ورودی دانشگاه به طور معمول در محل خود دانشگاه برگزار می شود. همچنین با توجه به بین المللی بودن دانشگاه ها و با توجه به درخواست متقاضیان و زبان های آموزشی که دانشگاه ها ارائه می دهند، زبان انگلیسی از جمله زبان های آموزشی در دانشگاه ها بوده که باعث می شود کلیه مراحل آزمون ورودی به زبان انگلیسی برگزار شود. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا در رشته های علوم پزشکی سن بالای ۱۸ سال (و زیر ۲۵ سال) است.

با توجه به نوع آزمون ورودی دانشگاه های اروپا، گذراندن دوره MFP می تواند مسیر اصلی جهت موفقیت  در آزمون های ورودی دانشگاه های اروپا جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی باشد. هرچند دانشگاه های کشورهایی همچون کشور ترکیه (آزمون YOS)، کشور ایتالیا (آزمون IMAT) و کشور انگلستان (آزمون BMAT و NSAA) آزمون های خاص خود را دارند اما شباهت زیادی بین دروس دوره MFP با دروس آزمون های دانشگاه های این کشورها نیز وجود دارد و دروس ها متفاوت را می توان با گذراندن دوره های تکمیلی ویژه این آزمون ها فرا گرفت. پس از پایان دوره MFP، جلسات توجیهی ویژه آزمون ورودی هر دانشگاه به طور مجزا برای دانشجویان برگزار می شود. دانشجویان با توجه به برنامه زمانبندی آزمون های ورودی دانشگاه هایی که به عنوان مقصد خود در نظر گرفته اند به صورت تورهای آموزشی (همراه با اساتید و مشاورین کالج) در این آزمون ها شرکت می کنند.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

keyboard_arrow_up