دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد مجارستان

اطلاعات کلی دانشگاه

 • نام دانشگاه (فارسی)

  :

  دانشگاه سگد

 • نام دانشگاه (لاتین)

  :

  University of Szeged (SZTE)

 • محل دانشگاه

  :

  اروپای شرقی/ کشور مجارستان/ شهر سگد

 • سال تاسیس

  :

  1581 میلادی

 • زبان آموزشی دانشگاه

  :

  انگلیسی / مجاری

 • زبان رسمی کشور

  :

  مجاری

 • تعداد دانشجویان (کل / بین المللی)

  :

  21000 / 3800 نفر

 • وب سایت دانشگاه

  :

  //www.u-szeged.hu

 • تعداد دانشکده ها

  :

  12 دانشکده

 • تعداد رشته های آموزشی به تفکیک مقطع تحصیلی

  :

  92 رشته کارشناسی / 117 رشته ارشد و دکتری / 47 رشته ویژه دانشجویان بین المللی / 8 رشته لیسانس / 20 رشته کارشناسی ارشد / 19 رشته دکتری

 • رتبه دانشگاه (شانگهای)

  :

  401 - 500

 • رتبه دانشگاه (Qs)

  :

  470

 • شاخه های تحصیلی / رشته های اصلی دانشگاه

  :

  علوم پزشکی/ علوم داروسازی/ علوم دندانپزشکی/ علوم مهندسی/ علوم بهداشت/ تربیت بدنی/ فناوری اطلاعات/ حقوق و علوم سیاسی/ علوم کشاورزی/ علوم انسانی و علوم اجتماعی/ موسیقی/ اقتصاد و مدیریت بازرگانی

معرفی و بررسی تخصصی دانشگاه

دانشگاه سگد مجارستان را بهتر بشناسیم

دانشگاه سگد مجارستان University of Szeged (SZTE) یا دانشگاه آلبرت سنت جورجی از جمله دانشگاه های مطرح کشور مجارستان است. دانشگاه سگد در شهر سگد – Szeged که سومین شهر مجارستان است و در مرکز شهرستان چونگارد که در ناحیه جنوب شرقی مجارستان واقع شده است، قرار دارد. شهر سگد از مهمترین شهرهای توریستی کشور مجارستان بوده که هر ساله مسافران زیادی از نقاط مختلف اروپا و جهان برای بازدید به آن سفر می کنند. دانشگاه سگد از قدمت بالایی در بین دانشگاه های قاره اروپا و کشور مجارستان برخوردار است. این دانشگاه در سال ۱۵۸۱ میلادی تاسیس شده است. اساتید برجسته در دانشگاه سگد فعالیت داشته اند از جمله برنده جایزه نوبل؛ آلبرت سنت جورجی (۱۹۳۷)، که اولین کسی بود که باعث استخراج و جداسازی ویتامین C شده بود. دانشگاه سگد مجارستان شامل ۱۲ دانشکده است که از مهمترین رشته های تحصیلی آن می توان به رشته پزشکی، رشته داروسازی و رشته دندانپزشکی اشاره کرد.

سال ۲۰۰۰ نقطه عطفی در تاریخ دانشگاه سگد بود به این خاطر که تمامی موسسات آموزشی زیر مجوعه دانشگاه و موسسات مستقل این دانشگاه با دانشگاه سگد ادغام شدند. براساس آمارهای بدست آمده از کشور مجارستان حدود ۲۰ درصد پزشکان، ۳۰ درصد دندانپزشکان، ۲۰ درصد داروسازان و ۲۰ درصد از متخصصان مراقبت های بهداشتی کشور مجارستان، فارغ التحصیلان دانشگاه سگد هستند. دانشگاه سگد مجارستان علاوه بر توسعه آموزشی، نقش موثری در ارائه خدمات بهداشتی در کشور مجارستان را ایفا می کند.

تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان، دانشگاهی با تراز جهانی

براساس آخرین آمار منتشر شده از وب سایت دانشگاه سگد، حدود ۲۱ هزار دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان هستند که در این بین نزدیک به ۴ هزار دانشجو آن بین المللی  هستند که از بیش از ۹۰ کشور دنیا در این دانشگاه به تحصیل می پردازند. با توجه به کیفیت آموزشی عالی دانشگاه سگد و ارتقاء روز افزون آن، آمار دانشجویان بین المللی این دانشگاه سالانه رو به افزایش است به طوری که در سال ۲۰۱۵ این تعداد حدود ۲۷۰۰ نفر بوده است و در سال ۲۰۱۹ به حدود ۴۰۰۰ نفر رسیده است. از این رو حضور دانشجویان بین المللی و کیفیت آموزشی بالای دانشگاه سگد باعث شده است که این دانشگاه در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان بر اساس رتبه بندی شانگهای و رتبه بندی QS قرار بگیرد.

اکثر دانشجویان بین المللی دانشگاه سگد از کشور های آلمان، انگلستان و نروژ هستند. همچنین دانشجویان از کشورهایی از جمله ایتالیا، ایران، کره جنوبی، سوئد، ژاپن، کانادا و دانمارک مشغول به تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان هستند. در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاه سگد مجارستان در حال تحصیل هستند. این موضوع کمک زیادی به دیگر دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاه سگد می کند و دانشجویان می توانند بعنوان عضوی از جامعه آموزشی بین المللی به  فعالیت و تحصیل بپردازند. علاوه بر فعالیت های آموزشی و علمی، این دانشگاه به ارائه بالاترین سطح از مراقبت های بهداشتی و انجام تحقیقات علمی پیشرفته در بخش های بالینی متعهد است.

از آنجایی که کشور مجارستان عضو منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) است و اعتبار نامه اتحادیه اروپا را نیز دارا می باشد بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در اروپا، کشور مجارستان را جهت تحصیل انتخاب می کنند. مأموریت اصلی دانشگاه سگد مجارستان علاوه بر ارائه آموزش اصولی، اهمیت اجرای برنامه های تحقیقاتی و اطمینان از کارهای شفابخش در سطح اروپا و جهان است. همچنین، دانشگاه سگد به عنوان بزرگترین نهاد بخش جنوب کشور مجارستان نقش موثری در توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه ایفا می کند.

دانشگاه سگد مجارستان در چندین سال مختلف از جمله سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ توانسته است بر اساس رنکینگ QS به عنوان بهترین دانشگاه مجارستان انتخاب شود. دانشگاه سگد مجارستان یک دانشگاه تحقیقاتی با دستاوردهای برجسته است و شامل ۷۰۰ منطقه تحقیقاتی در ۱۹ واحد دکتری و ۴۷ دوره تمام وقت برای دانشجویان بین المللی است. برنامه های آموزشی بین المللی جهت تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان در زبان های مختلف بویژه زبان انگلیسی در سه دهه گذشته اجرا شده است. تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در سطح بین المللی به زبان های انگلیسی و مجاری ارائه می شود. دانشگاه سگد مجارستان نزدیک به ۶۵۰۰ کارمند اداری و حدود ۲۵۰۰ استاد و هیئت علمی دارد که نشان از گستردگی دانشگاه دارد. در محل دانشگاه سگد یک کتابخانه با حدود ۱٫۵ میلیون جلد کتاب قرار دارد که از برجسته ترین بخش های دانشگاه سگد است.

دانشگاه سگد مجارستان و روابط بین المللی آموزشی آن

دانشگاه سگد مجارستان به روابط بین الملل خود در سطح آموزشی اهمیت فراوانی می دهد که باعث ارتقاء رتبه بین المللی این دانشگاه و گسترش شبکه دانشگاهی خود شده است. در میان برنامه های آموزشی بین المللی، برنامه ERASMUS در اتحادیه اروپا محبوب ترین است. با استفاده از برنامه ERASMUS بورسیه تحصیلی بین دانشجویان و دانشگاه های اتحادیه اروپا عملی می شود و تبادل و انتقال دانشجویان در بین دانشگاه ها صورت می گیرد. با استفاده از این برنامه به دانشجویان و موسسات دانشگاهی مختلف فرصت عضویت و فعالیت در بین دانشگاه های مختلف داده می شود. دانشگاه سگد مجارستان که بهترین دانشگاه مجارستان نیز به شمار می آید با استفاده از این برنامه توانسته است با ۵۱۰ دانشگاه در ۳۰ کشور جهان بر اساس ۱۰۳۰ موافقت نامه همکاری کند.

همچنین این دانشگاه همکاری موثری با  ۱۳۰ دانشگاه عالی رتبه جهان در ۵۲ کشور جهان را نیز دارا می باشد. همچنین دانشگاه سگد توسط برنامه Campus Mundi کشور مجارستان حمایت شده که نقش موثری در سفرهای تحصیلی و تحقیقاتی ۱۳۵۰ عضو هیات علمی این دانشگاه و بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی فعال شده است. جهت تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان این دانشگاه از سال ۱۹۹۴ در برنامه تبادلات مرکزی اروپا برای مطالعات دانشگاهی (CEEPUS) شرکت کرده است و با دستیابی به برنامه درسی عمومی، تبادل دانشجویان و بورسیه تحصیلی و سازماندهی مدارس تابستانی با ۶۵ دانشگاه در ۹ شبکه همکاری داشته است. این دانشگاه در همکاری نزدیک با کنفرانس های بین المللی مجارستان، نقش مهمی در پذیرش دانشجویان خارجی در چارچوب موافقتنامه های بین ایالتی ایفا می کند، به همین دلیل روابط موثری با سفارتخانه ها و کنسولگری ها را ایجاد کرده است.

تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان همراه با بورسیه تحصیلی

برای علاقه مندان به تحصیل در اروپا بویژه تحصیل در مجارستان اخذ بورسیه تحصیلی بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که در این کشور اخذ شهریه تحصیلی به واحد پولی یورو است، اخذ بورسیه تحصیلی می تواند کمک شایانی به دانشجویان بین المللی بویژه دانشجویان ایرانی جهت مدیریت هزینه های دانشگاهی و هزینه های زندگی و روزمره خود داشته باشد. از این رو دانشگاه سگد مجارستان با توجه به دانشجویان بین المللی خود و افزایش سالانه این دانشجویان، اقدام به ارائه خدمات بورسیه تحصیلی به متقاضیان بین المللی خود نموده است. از این رو در سال های گذشته برنامه بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum و بورسیه تحصیلی SZTE START ویژه دانشجویان بین المللی که از نقاط مختلف جهان به این دانشگاه می آیند توسط دانشگاه سگد مجارستان فراهم شده است.

متقاضیان چه رشته هایی می توانند در دانشگاه سگد تحصیل کنند؟

همانطور که اشاره شد دانشگاه سگد از معروفترین دانشگاه های کشور مجارستان است. این دانشگاه امکانات آموزشی مناسب و هیات علمی مجربی را جهت تحصیل در رشته های مختلف برنامه ریزی و تدوین کرده است. از این رو توانسته است مقصد علاقه مندان ایرانی جهت تحصیل در رشته های مختلف در مجارستان  باشد. دانشگاه سگد مجارستان شامل ۱۲ دانشکده شامل دانشکده های علوم پزشکی، علوم داروسازی، علوم دندانپزشکی، علوم مهندسی، علوم بهداشت، تربیت بدنی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق و علوم سیاسی، علوم کشاورزی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، علوم موسیقی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی است. تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان برای تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم بوده و متقاضیان بین المللی می توانند در تمامی این مقاطع در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

هر چند تمامی رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس نمی شود اما این دانشگاه برای رشته های پر مخاطب که حدود ۴۷ رشته است ویژه دانشجویان بین المللی، آموزش به زبان انگلیسی را فراهم کرده است. ۸ رشته کارشناسی، ۲۰ رشته کارشناسی ارشد  و ۱۹ رشته دکتری در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و سالیانه به تعداد این رشته ها اضافه می گردد. رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی از جمله رشته های زیر شاخه علوم پزشکی هستند که در دانشگاه سگد آموزش داده می شود و جزء پر مخاطبترین رشته های این دانشگاه در بین رشته های ویژه دانشجویان بین الملل هستند.

امکانات رفاهی دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد مجارستان دارای چند خوابگاه با امکانات رفاهی مناسب برای دانشجویان بین المللی خود است. با توجه به اینکه از سراسر جهان به این دانشگاه مراجعه می کنند لزوم امکانات رفاهی بیشتر به چشم می آید. خوابگاه های دانشگاه سگد به صورت اتاق های ۲ الی ۴ نفره بوده و امکانات محیطی و دستگاهی مناسبی دارد. هزینه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه سگد حدود ۳۰ تا ۵۰ یورو در ماه است. دسترسی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه سگد به امکانات شهر سگد مناسب است.

ویزای دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان

جهت تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان نیاز به ویزای تحصیلی و دانشجویی است. ویزای شنگن ویزای مناسب برای تحصیل است و امکانات مناسبی راب رای دانشجو به ارمغان می آورد. دانشجویان پس از ورود به مجارستان باید بعد از گذشت مدت کوتاهی یا در دانشگاه و یا در کالج پذیرش شوند تا بتواند با مراجعه به اداره ویزای مجارستان ویزای یک ساله دانشجویی اخذ کند. دانشجویان دانشگاه سگد می توانند همراه با ویزای شنگنی که اخذ کردند به ۲۷ کشور بدون نیاز به مجوز و روادید اضافی رفت و آمد و اقامت داشته باشند. همچنین این ویزا به دانشجویان محصل در دانشگاه سگد کمک می کند تا از مزایای حضور در دیگر کشورها، دانشگاه ها و کاج ها بهره مند شوند.

لذت زندگی و تحصیل در شهر سگد مجارستان

همانطور که مطرح شد شهر سگد سومین شهر بزرگ مجارستان است که براساس آخرین آمارها جمعیت این شهر حدود ۱۷۰ هزار نفر گزارش شده است. شهر سگد نزدیکی مرز صربستان و رومانی قرار دارد. رود تیسا که از معروفترین رودهای مجارستان است از وسط شهر سگد عبور می کند و همچنین شهر در امتداد رود دانوب قرار دارد. فاصله شهر سگد تا پایتخت مجارستان حدود ۲٫۵ ساعت با قطار است. همچنین این شهر به شهر آفتاب نیز معروف است و بیشترین ساعت آفتابی را در طول سال در کشور مجارستان دارد از این رو آب و هوای مناسبی را در طول سال دارا می باشد. معماری شهر سگد به نوبه خود یک معماری خاص است و ساختمان های آن به سبک نئوکلاسیک است، از این رو پیاده روی در خیابان های وسیع این شهر و مشاهده میدان های زیبای آن بسیار جذاب است. با توجه به زیبایی های خاص شهر سگد مجارستان دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه سگد را دارند علاوه بر بهره بردن از کیفیت آموزش بالا، شهر زیبایی را جهت زندگی و گذارندن دوران تحصیل انتخاب می کنند.

هزینه های زندگی در شهر سگد مجارستان

کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپا از لحاظ هزینه زندگی شرایط مناسبی را دارد از این رو مقصد بسیاری از دانشجویان بین الملل بویژه دانشجویان ایرانی است. در بین شهرهای مجارستان شهر سگد نیز نسبت به شهر بوداپست (پایتخت مجارستان) نیز هزینه زندگی پایینی دارد. هر چند هزینه های زندگی در هر مکانی وابسته به سبک زندگی دانشجو دارد اما به طور معمول هزینه های زندگی در شهر سگد مجارستان که شامل هزینه اسکان، رفت و آمد و تغذیه است به طور ماهیانه حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ یورو می باشد که اگر دانشجو نیاز به امکانات بیشتری داشته باشد این میزان تا ۱۰۰۰ یورو ماهیانه افزایش می یابد.

فرم مشاوره رایگان

مشاوره اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی

جهت مشاوره رایگان و تماس مشاوران ما با شما می توانید فرم روبه رو را پر کرده و برای ما ارسال کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

خود را در اولویت قرار دهید
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نظرات دانشجویان

محل دانشگاه روی نقشه

دانشگاه های دیگر این کشور

نظرات و نقد و بررسی کاربران

پاسخی بگذارید

keyboard_arrow_up